Katalog księgozbioru
Bibliografia regionalna
Bibliografia Powstania Wielkopolskiego
WBPiCAK w Prasie
á
â
ă
ä
ç
č
ď
đ
é
ë
ě
í
î
ľ
ĺ
ň
ô
ő
ö
ŕ
ř
ş
š
ţ
ť
ů
ú
ű
ü
ý
ž
®
€
ß
Á
Â
Ă
Ä
Ç
Č
Ď
Đ
É
Ë
Ě
Í
Î
Ľ
Ĺ
Ň
Ô
Ő
Ö
Ŕ
Ř
Ş
Š
Ţ
Ť
Ů
Ú
Ű
Ü
Ý
Ž
©
§
µ
Seria to niezwykle urocze, mądre rymowanki, które poprzez różne zachowania zwierzątek, mają na celu oswojenie dziecięcych emocji, takich jak: złość, upór, zazdrość czy lenistwo. Każdy tomik zaczyna się wstępem Lejli – starszej pani, która jest praprawnuczką Jeana de La Fontaine’a, (...) słynnego twórcy bajek. Nic więc dziwnego, że i Lejla pięknie opowiada o swoich współlokatorach. A zebrała się w jej domu już niezła gromadka: komar, pająk, kotek, piesek, ptak, żabka, myszka, jeżyk i ofiarowana przez sąsiada rybka. Chociaż nasza narratorka kocha swoje zwierzaczki i bardzo o nie dba, trochę na nie narzeka, bo każdy z nich ma swoje humorki i potrafi dać się we znaki: „Kocham wszystkie me zwierzaki, choć z nich niezłe rozrabiaki: dokazują i hasają, różne figle mi płatają.
Każdy ma swój charakterek, co przyczyną mych rozterek.” Po takim wstępie Lejla opowiada z jakimi to problemami się wzmaga ze swoimi podopiecznymi. Pająk często wpada w gniew, jeżyk jest uparty, ptaszek ciągle się czegoś boi, zaś myszka jest leniwa… Na szczęście każdy problem w końcu zostaje rozwiązany. No i oczywiście wszystko kończy się morałem. Jak na przykład bojaźliwy ptaszek jest zachęcany do zabawy: „Zagraj z nami w chowanego, bo nie grozi ci nic złego.
Zamiast obaw oraz złości Będziesz miała moc radości!” Warto sięgnąć po opowieści pani Kozikoğlu, ponieważ historie te nie tylko niosą ze sobą ważne przesłanie, są napisane przystępnym językiem, ale także wywołają uśmiech na twarzy. Ogromnym atutem serii jest także oryginalna i ciekawa kreska ilustratora – Sedata Girgina.
Polecamy!
Kamila Sośnicka