Katalog księgozbioru
Bibliografia regionalna
Bibliografia Powstania Wielkopolskiego
WBPiCAK w Prasie
á
â
ă
ä
ç
č
ď
đ
é
ë
ě
í
î
ľ
ĺ
ň
ô
ő
ö
ŕ
ř
ş
š
ţ
ť
ů
ú
ű
ü
ý
ž
®
€
ß
Á
Â
Ă
Ä
Ç
Č
Ď
Đ
É
Ë
Ě
Í
Î
Ľ
Ĺ
Ň
Ô
Ő
Ö
Ŕ
Ř
Ş
Š
Ţ
Ť
Ů
Ú
Ű
Ü
Ý
Ž
©
§
µ
Ada była córką poety – skandalisty, George'a Byrona. Nigdy nie poznała swego ojca, gdyż jej matka uciekła od męża z maleńką córką, by uchronić dziecko przed zgubnym wpływem romantycznych idei i zapewnić jej wszechstronne wykształcenie, (...) z naciskiem na nauki ścisłe (nie do końca się to udało, gdyż w dzieciństwie nasza bohaterka marzyła m.in. o skonstruowaniu maszyny latającej, napędzanej parą, a algebrę porównywała z poezją).
Mając 17 lat Ada Byron poznała na przyjęciu Charlesa Babbage’a, genialnego matematyka. Starszy o ponad dwadzieścia lat uczony skonstruował właśnie maszynę różnicową, która całkowicie zafascynowała młodą kobietę. Tak narodziła się niezwykła, trwająca blisko dwie dekady, przyjaźń dwojga wielkich umysłów.
Ada została asystentką matematyka i kształciła się dalej, tłumaczyła teksty dotyczące przedsięwzięć Babbage’a, wzbogacając je o własne uwagi, przemyślenia i obliczenia, niejednokrotnie wykraczające poza horyzonty myślowe ówczesnych przedstawicieli męskiego świata nauki. Jako kobieta nie była jednak przez nich poważnie traktowana.
Z kolei Charles Babbage uważał, że to Ada pojmuje jego tok myślenia, jak nikt inny.
Lady Lovelace podchwyciła pomysł zbudowania maszyny analitycznej, mogącej dokonywać bardzo skomplikowanych obliczeń i napisała do niej algorytm, uznawany przez wielu nam współczesnych za pierwszy program komputerowy.
O szczegółach życia niezwykłej kobiety, która wprost przewidziała erę komputerów przeczytacie w tej świetnie napisanej biografii.